S Applem to jde od deseti k pěti. Doporučuju nic neaktualizovat!

Rozhodoval jsem se dlouho, pak jsem si je zamiloval. Už několik let používám Apple produkty každý den, ale nejspíš přestávám rozumět tomu, kam jejich vývoj směřuje. A to mám jen iMac a iPhone.

Bude to asi pět let, kdy jsem si poprvé koupil svůj první iPhone 4S, nebyl to úplně nový kousek, protože nerad peníze vyhazuju oknem, ale snažím se hospodařit s každou korunou. Dát 35 000 Kč za dnešní iPhone X mi přijde už dost přehnané, to raději koupím použitý telefon a zbytek věnuji na charitu, kde peníze potřebují děti více než v Applu, odkud zřejmě ti dobří zaměstnanci postupně odchází.

Když jsem přemýšlel, zda přejít na Apple produkty, jejich design a jednoduchost mě přesvědčily. Všechno fungovalo jak mělo, moc se mi líbil elegantní design zařízení i systému iOS v telefonu. Oproti jiným telefonům s odlišným systémem bylo všechno rychlé a promyšlené. Až do doby, kdy jsem provedl aktualizaci iOS, po které mi přestala u telefonu fungovat wi-fi. To byl pro mě dost velký problém, protože dodnes používám dobíjecí kupóny a na internet se připojuju zásadně přes bezdrátové sítě, ať jsem kdekoli :-) Rozhodně jsem nebyl jediný, jen Apple měl problém přiznat, jak to skutečně bylo, a že nejspíš něco nezvládli. Mrtvého brouka dělali i zaměstnanci na pobočce iSETOS na Novém Smíchově v Praze, i když určitě dobře věděli, že se něco pokazilo. Od té chvíle si čím dál tím víc začínám všímat, co Apple vyvádí a mně se to přestává líbit.

Dneska, vlastním iPhone 6, který se dneska (27.11.2017) stále prodává za cenu kolem 10 000 Kč, opět po aktualizaci iOS na verzi 11 došlo ke zpomalení celého systému a různých aplikací, které nejspíš cílí už jen na nejnovější verze telefonu. Rychlost iPhone 6 je proti telefonu Xiaomi Mi4 naprosto hrozná. Doba spuštění Chrome na iPhone trvá klidně i 5 sekund, Messenger pro Facebook je zasekaný, stejně tak jako aplikace pro samotný Facebook, kterou skoro ani nemůžu plně využívat :-)

Obrazovky jednotlivých aplikací přímo v systému iOS vypadají odlišně, jakoby je programoval úplně někdo jiný :-) Z hezkého elegantního systému se stalo něco celkem obyčejného bez vkusu a s tučným fontem pro zrakově postižené uživatele, který by mohl být volitelný v nastavení. A u nejnovějšího modelu nevkusně řešený výřez telefonu, který bije do očí při každém pohledu na displej.

Aby toho nebylo málo, DevTools v Chrome na mém iMacu (uznávám, že už má pár let za sebou) se staly celkem nepoužitelným nástrojem, protože při jejich otevření a následné změně velikosti ladícího okna se jejich rychlost překreslování na panelu elementů tak zpomalí, že nejde dělat nic jiného než je zavřít a znovu otevřít a to mi práci dost ztěžuje.

Takže to je ta kvalita spadající pod Apple, kterou platíme? :-) Vážně se vyplatí v dnešní době investovat do Apple produktů a nebo už je zase na čase přejít zpátky, třeba na Windows a na Android? Proč v Číně, kde v případě Xiaomi Mi4 vytvoří podobný styl jako má iPhone 4S jsou schopni vytvořit snad ještě hezčí a design?

Kterou základní věc jsem se naučil s produkty Apple? Neaktualizovat!

Komentáře