Proč používám NetBeans a nechci PhpStorm ani WebStorm

Pár důvodů proč nebudu používat PhpStorm a zůstanu u NetBeans.

Už po několikáté (minimálně po páté :-)), tentokrát díky videu, kde Honza Tvrdík ukazuje, jak efektivně pracovat s PhpStormem, jsem se rozhodl ten slavný PhpStorm zase nainstalovat. Ve videu ukazuje, jak rychle se dá díky klávesovým zkratkám v IDE pracovat, ale v případě, že si je logicky sami nastavíte a nebo stáhnete nastavení od někoho jiného. Musím uznat, že PhpStorm obsahuje hodně věcí, které jsem v NetBeans nenašel, ikdyž je používám každý den.

Při psaní používám českou klávesnici a bohužel se tvůrci PhpStormu zrovna trefili do mých častých klávesových zkratek, které používám pro různé znaky a trávit odpoledne tím, že si budu přenastavovat klávesové zkratky se mi moc nechce :-) Takže jedno dost velké mínus.

Co mi neskutečně vadí je automatické ukládání souborů, aniž bych o tom věděl. Sám chci mít kontrolu nad tím, kdy si soubor uložím a kdy nechám změny bez uložení a chci to vidět. Nevidím nikde žádnou hvězdičku, žádné ztučnění, žádný náznak toho, že jsem se souborem něco udělal. V nabídce mám sice "Power Save Mode", jenže se mi zdá, že nedělá vůbec nic :-) Další mínus.

Při vývoji aplikací jsem se už dávno naučil, že je dobré respektovat uživatelské rozhraní samotných uživatelů a nelíbí se mi, když každý program vypadý trochu jinak a používá nestandardní prvky.  Ačkoli je v nastavení možné zvolit tzv. look and feel (jak se tomu říká v Javě) na Windows, stále nemám všechno systémové - různé záložky, posuvníky a další prvky si vypadají jak chtějí a když chci myší (ano, myší :-)) prohlížet dokument, musím se trefovat místo standardně širokého posuvníku na pidi proužek. Další věcí jsou ikonky, prostě se mi nelíbí a musím dlouho přemýšlet, co znamenají. Za uživatelské rozhraní a ikonky má PhpStorm ode mě taky mínus.

Nevím jak a nebo to PhpStorm skutečně neumožňuje, otevřít více projektů v jednom okně. Nevidím důvod, proč bych v jednom okně měl mít otevřený pouze jeden projekt. Mínus.

Nemůžu si pomoct, ale NetBeans jednoduše stáhnu, nainstaluju a hned používám, nemusím prakticky nic nastavovat, vše mi přijde příjemné, jak uspořádáním, klávesovýma zkratkama, tak graficky a je vidět, že nad vývojem přemýšlí a mají více graficky zaměřené lidi, než u ostatních IDE, které bych zařadil do skupiny "tvořeno programátory".

Komentáře